• RENK ALÜMİNYUM CEPHE - GAZİANTEP
  • 0342 323 49 87 - 0533 720 09 27

Cephe Sistemleri

Renk Cephe tarafından üretilen ve uygulanan alüminyum cephe sistemleri dünyanın her yerinde uygulanan modern mimaride kullanılan dış cephe kaplamaları standartlarında uygun profesyonel sistemlere paralel olarak üretilmektedir.

Tüm cephe kaplamaları gibi Alüminyum cephe kaplamalarınında ortak özelliği bakım istememesidir. Gelişen nano teknolojisiyle kendi kendini temizleyen ürünler için çalışmlar hızla devam etmektedir.

Dış cephe kaplamaları denince akla cepheye baktığımızda gördüğümüz yüzey geliyor ama dış cephe kaplamaları şu kalemlerden oluşmaktadır;
a. Taşıyıcı Karkas
b. İzolasyon
c. Görünen Kaplama Malzemesi

a) Taşıyıcı Karkas: Cephe kaplamalarında, karkas binadaki kolon kadar önem taşır. Giren suyun kondens kanallarından dışarı atılmasını sağlar. Ayrıca cephe kaplama malzemesini taşır.
b) İzolasyon: Isı, ses, su, ultraviole izolasyon malzemesi.
c) Görünen Kaplama Malzemesi: Cam, kompozit, tuğla, seramik gibi malzemelerdir.

Cam ile kaplanacaksa mutlaka temperli veya temperli lamine olmalıdır. Böylece kırıldığında parçalanmaz ya da çok küçük parçalara ayrılarak can ve mal kaybını önlemeye yardımcı olur.

Projelerin esas sahibi olan mimarların tasarımlarının uygulanabilirliğini incelemeyi ilk adım olarak adlandırabiliriz. Projenin yapı fiziğine uygunluğunun ölçülmesi için tahkik hesapları yapılır. Projede kullanılacak olan malzemeler yapı fiziği esaslarına göre seçilir. Camın ısı ve güneş geçirgenlik katsayısı, cam ebatları ve kalınlığının tepiti gibi.

Bilindiği gibi her malzemenin belli ölçüleri vardır. Projelerde 500x10 cam 250x800 kompozit panel gibi tasarımlarla karşılaşıyoruz. Bu gibi durumlarda mimari proje mükellifi ile görüşüyoruz. Teknik ofisimiz tarafından binanın rölevesi alınıyor. Çünkü mimari projeyle uygulama projeleri genelde  uymuyor. Rölevede alınan ölçüler doğrultusunda mimari proje uygulama projesi haline getiriliyor. Her detay ölçek 1/1 olarak çiziliyor, böylece projeyi uygulamaya uygun şekilde revize etmiş oluyoruz. Bütün birleşim detayları cepheyle alakalı her malzeme düşünülüp proje aşamasında çözümlendiriliyor. Bu şekilde oluşan tatbikat projesi, proje mükellifinin onayına sunuluyor. Onaydan sonra tatbikat başlıyor.